תולדות יהודי פולין

3.20 out of 5 מבוסס על 5 דירוגי לקוח
(5 חוות דעת לקוח)

25.00 ₪

חיבורו המקיף של מרדכי (סמיאטיצקי) סמיד, היסטוריון, בלשן ומשפטן, על תולדות יהדות פולין, ולמעשה כל מזרח אירופה, עד ערב השואה. הספר מתאר תקופות של פריחה תרבותית ודתית אל מול תקופות של שפל נורא; את פרעות ת"ח-ת"ט, שהובילו לתנועות המשיחיות, ומהן אל החסידות, ההשכלה, תנועות הפועלים והציונות. בכתיבתו ניכר הידע המעמיק של סמיד לא רק בהיסטוריה וביהדות, אלא גם בנבכי הלשון העברית.

קטגוריות: , , תגיות: , ,

תיאור מוצר

תולדות יהודי פולין

תולדות יהודי פולין: לראשונה בעברית – הוצאת ברפמן.גת שמחה להציג בפניכם ספר דיגיטלי אמיתי. עד היום מה שמכונה ספרים דיגיטליים היו בעצם ספרים "רגילים" שהולבשו בחליפה דיגיטלית. "תולדות יהודי פולין" הוא הספר שמנצל לראשונה את הפורמט הדיגיטלי (כמעט) עד תום.

עבודת העריכה וההכנה של הספר לפורמט הדיגיטלי נמשכה כשנה וחצי. בספר 450 הערות שוליים, קישורים לאתרי אינטרנט רלבנטיים, הכוללים מקורות היסטוריים, מקורות הלכתיים, מוסיקה, קולנוע ואפילו קטעי אנימציה. הספר הוא בעצם אינציקלופדיה מקוונת עכשווית בנושא תולדות יהודי פולין. לראשונה ספר דיגיטלי הרואה אור בשני פורמטים דיגיטליים, אחד שמתאים יותר למחשבים אישיים שמתאים יותר לטאבלטים. לאחר רכישת הספר באחת הגרסאות שלח לנו הודעה על מנת לקבל הגרסה השניה.
במקור נכתב הספר לפני כשישים שנה על ידי ההיסטוריון מרדכי סמיד, פליט יהודי שברח מפולין ב- 1 בספטמבר 1939. הוא תאר בלשון קולחת את תולדות יהודי פולין החל מהמאה העשירית ועד ערב השואה. מרדכי סמיד נפטר בגיל 37 וכתב היד נשכח בבוידעם עד שנתגלה על ידי משפחתו, שלקחה על עצמה להוציא לאור את הספר ולהתאימו למאה העשרים ואחת. הספר "תולדות יהודי פולין" במהדורתו הדיגיטלית הופך את ההיסטוריה לחוויה אינטראקטיבית.

לאחר הפלישות ההרסניות של צבאות המונגולים למזרח אירופה במאה ה-13 ביקשו הנסיכים הפולנים לפתח את ההתיישבות והמסחר בארצם החרֵבה. זאת בין היתר בעזרת יהודים, שנמלטו מהרדיפות במערב אירופה. לשם כך העניקו הנסיכים ליהודים כתבי קיום. הם אסרו להאשים יהודים ברצח לצרכי דת ללא עדות של שלושה נוצרים ושלושה יהודים, להזמין יהודים לדין בימי חגיהם, ועוד.

מרדכי סמיד

מרדכי סמיד

בנקודת זמן זו פותח מרדכי (סמיאטיצקי) סמיד, היסטוריון, בלשן ומשפטן, את חיבורו המקיף על תולדות יהדות פולין, ולמעשה כל מזרח אירופה, עד ערב השואה. הספר מתאר תקופות של פריחה תרבותית ודתית אל מול תקופות של שפל נורא; את פרעות ת"ח-ת"ט, שהובילו לתנועות המשיחיות, ומהן אל החסידות, ההשכלה, תנועות הפועלים והציונות. בכתיבתו ניכר הידע המעמיק של סמיד לא רק בהיסטוריה וביהדות, אלא גם בנבכי הלשון העברית.

הסיפור שמאחורי הספר מרתק אף הוא: סמיד, שנולד בשנת 1912 בביאליסטוק, הצליח להימלט מפולין ב-1 בספטמבר 1939, היום שבו פלשו אליה הגרמנים. הוא הצטרף לשניים מאחיו שכבר היו בארץ-ישראל. בפולין נותרו יתר בני המשפחה, ומרביתם נרצחו בשואה. סמיד החל לעבוד במערכת "דברי הכנסת", אך הקריירה המבטיחה שלו נקטעה בגיל 37, עת נפטר באופן פתאומי ממחלה, לפני שהספיק להוציא את הספר לאור.

במשך ששים שנה נותר כתב היד אצל אחיו יעקב. לאחר פטירת אלמנתו של מרדכי, פנינה, בשנת 2010, החליטה בתם, עדנה ורד, להוציא את כתב היד לאור. אלא שרשימת המקורות שעליה הסתמך מרדכי סמיד אבדה, והיה צורך לשחזרה. הספר הוצא לאור בשנת 2011 לאחר השלמת מלאכת השחזור על ידי יפעת רווה.

למהדורה הדיגיטלית נוספו כ-450 קישורים לאתרי אינטרנט רלבנטיים, הכוללים מקורות היסטוריים, מקורות הלכתיים, מוסיקה, קולנוע ואפילו קטעי אנימציה. בכך הוא הופך לספר העיון הראשון בעברית שנערך תוך ניצול מרבי של האפשרויות הטמונות בספרים דיגיטליים.

השילוב בין ספר שנכתב בשנות ה-40' לבין הקישורים הופכים את הקריאה בספר, עבור כל שוחרי ההיסטוריה והתרבות, לחוויה מיוחדת במינה.

וכך כתב מרדכי סמיד בשנת תש"ז (1947) בהקדמה לספרו "תולדות יהודי פולין":

"חרבותיה של יהדות פולין צריכות לימוד.
לא חרבותיו של בניין ריק ועזוב הן, אלא של היכל עתיק ימים, גדל מידות, רב תאים. זהרו בא לו משביבים ששאל מבחוץ, ליבָּם והאדירם ופרע למשאילים פי אלף משיִשאַל.
לא הרי כיליונה של יהדות זו כהרי כיליונו של קיבוץ מנוון, שדגר את מותו בקרביו. יד אכזרית, שניתצה את ההיכל, לא משום שהיה הרוס ומט ניתצַתו, אלא משום שהיה מבהיק ומפואר, ובעצם מציאותו העליב את היד האכזרית.
רבבות יהודי פולין, שהשתרשו בארצנו, נושאים בלבם זיכרונות ממחצבתם, זיכרונות שיש בהם חמימות, שיש בהם כיסופים. רחובות, שנושאים שמותיהן של קהילות יהודיות בפולין, שמותיהם של אישים דגולים שצמחו ופעלו בפולין, ידחקו רגליו של זדון השכחה. ויהי רצון, שאף ספר זה יסייע לצרור בצרור הזיכרון והתהילה מפעלים, פועלים ושדה פעולתם."

5 חוות דעת עבור תולדות יהודי פולין

 1. 3 מתוך 5

  :

  That's a posting full of insghit!

 2. 3 מתוך 5

  :

  The Silent Sh#;d&a8230rThis can most likely be pretty useful for many of your respective jobs I want to you should not only with my blog but…

 3. 3 מתוך 5

  :

  Luis 19/05/2008 Real>nder</soOpá boa tarde, meu nome é Luis e eu sou da empresa MestreSEO de Otimização de sites e do blog SEODicas. Estou fazendo uma pesquisa sobre Posts Patrocinados, por que esse é um ramo que pretendemos investir agora. Quanto vocês cobrariam para ter um post de conteúdo nosso no seu blog ? Vocês escrevem conteúdo por encomenda ?

 4. 5 מתוך 5

  :

  Bravo Martin pour vos dessins et merci pour ce témoignage. Echanger un traitement de fonctionnaire pour les revenus incertains et capricieux de la pub, c’est une belle preuve de courage. Continuez!Je suis un forcené de AdblockPlus pour diverses raisons. Je désactive imemediatÃm©nt pour ce blog.

 5. 2 מתוך 5

  :

  we prefer to honor several other world wide web web sites on the web, even when they arn€âe™t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out

הוסף חוות דעת